Yol ve yolculuk iyi bir okurun iç içe olduğu kavramların başında gelir. Çünkü iyi hikayeler her daim okurunu bir yolculuğa çıkarmayı başarır. İlk öykülü film olan George Melies’nin Aya Seyahat filmi de bu yolculuk istenciyle ortaya çıkmış eserlerden biridir.

Sinemanın öyküler anlatmaya başladığı 20. yüzyıl başlarında teknik açıdan pek çok yetersizlik bulunuyordu. Renkli görüntü alınamadığı için film şeritlerinin elle boyanması ve ortam sessinin filme aktarılamaması en büyük handikaplardan ikisiydi. Fakat bu durum hikaye anlatma ihtiyacı ve güdüsünün önüne geçemedi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde de önemli sessiz film gösterimlerine yer verilecek. Gösterimdeki filmlerin çoğu narrative olarak bilinen öykülü filmlerden oluşuyor ve konu olarak yol ve yolculuğu ele alıyor.

Festivalde gösterilecek filmler arasında kült isimlerden Charlie Chaplin ve Baster Keaton seçkileri de yer alacak. Bir ilk olarak Osmanlı döneminden çekilen görüntülerin de yer alacağı bu etkinliğe ilginin yoğun olacağı öngörülüyor.

15- 18 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan gösterime ev sahipliği yapacak yerler Akbank Sanat Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi olacak. Biletlere Biletix’ten ulaşmak mümkün. Bunun yanında İtalyan Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ücretsiz olacak.

15 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da Sessiz Sinema/ Büyülü Yolculuk başlığıyla bir panel gerçekleşecek. Panele ev sahipliği yapan Pera Palace Hotel Jumeirahaynı zamanda etkinliğin sponsorluğunu üstleniyor.

Film gösterimleri ve seans seçimleri için detaylı bilgiye Biletix’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz.