43. Orhan Kemal Roman Armağanı, ”Çıplak ve Yalnız” romanının yazarı Hamdi Koç’a verildi. Yazar Orhan Kemal, doğumunun 100. ve ölümünün 44. yılında, İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde Orhan Kemal Kültür Merkezince düzenlenen törenle anıldı.

Orhan Kemal‘in bazı şiirlerinin okunmasıyla başlayan törende, yazar Işık Öğütçü ”Doğumunun 100. yılında Orhan Kemal”, Turhan Günay “Orhan Kemal Roman Armağanı”, Handan İnci “Edebiyatımızda Orhan Kemal”, Adil İzci “100. yaşında Orhan Kemal’in düşündürdükleri”, Etem Çalışkan “Tanıdığım Orhan Kemal”, Bengisu Rona “Orhan Kemal’i çevirmek” ve Doğan Hızlan “Orhan Kemal’den Hamdi Koç’a” başlıklı konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra yazar Hamdi Koç ödülünü Nazım Kemal Öğütçü‘nün elinden aldı. “43. Orhan Kemal Roman Armağanı”nı alan ”Çıplak ve Yalnız” romanının yazarı Koç, burada yaptığı konuşmada, “Bundan sonra daha iyi romanlar yazmak zorundayım. Umarım yazabilirim. Ben de bugün bana olduğu gibi bundan sonra gelecek yazarlara kendilerini değerli hissettirecek romanlar yazabilirim” dedi.

Kaynak: Edebiyat Haber