Tek kanal döneminden bu yana varlığını sürdüren TRT, Türkiye’yi belgesel ile tanıştıran ilk kanaldı. Yıllar içinde pek çok belgeseli izleyicisiyle buluşturmaya devam etti. Belgeselin, insan ufkunu geliştirdiğine inanan TRT, bunun için farklı etkinlikler düzenledi. En önemli etkinliklerinden biri de katılımcıların seçtikleri herhangi bir konu hakkında çektikleri belgesellerle yarışma imkanı buldukları TRT Belgesel Günleri oldu.

İlk olarak 2009 yılında ülke içinden katılımcılarla düzenlenen TRT Belgesel Günleri, hemen akabinde, 2010 yılında uluslararası belgeselcilerin katılımıyla birlikte kurumsallaşmaya başladı.

Her yılın mayıs ayında düzenlenen TRT Belgesel Günleri Ödül Töreni’nde yurtiçi ve yurtdışından ortalama 350 belgesel yarışma imkanı buluyor. Farklı kategorilerde başarılı kabul edilen belgeseller TRT’de yayınlanarak geniş bir izleyici kitlesiyle buluşuyor.

2017 yılında dokuzuncusu düzenlenecek olan TRT Belgesel Günleri’ne başvuruların başladığı yakın zamanda ilan edildi. Başvuru süreci 3 Şubat’a kadar devam edecek. Ulusal yarışma profesyonel kategori, öğrenci kategorisi ve uluslararası yarışma kategorisi olmak üzere üç kategoride yarışılacak. Ödül törenin tarihi daha sonra ilan edilecek.