Çevirmen: Meliha Merve Şimşek

Dünyanın en büyük kitap yayıncısı Penguin Random House, kişisel yayıncılık kolunu kesiyor. Şirket Salı günü (5 Ocak) 2012 yılında aldığı kişisel yayıncılık yazar araçları platformu olan Author Solutions’ı Amerikan özel sermaye şirketi Najafi Şirketlerinin adı verilmeyen bir kardeş şirketine açıklanmayan bir miktara sattığını açıkladı.

Yönetim kurulu başkanı Markus Dohle personel için hazırladığı bir e-mailde “Bu satış ile, dünya çapında 250 yayıncı ile tüketici kitapları yayıncılığının odağımızda olduğunu ve yazarlarımızı ve onların kitaplarını her yerdeki okurlarla buluşturma kararlılığımızı tekrar doğruluyoruz” yazdı. Şirket geleneksel yayıncılık sınırları içerisine geri dönüyor.

Neden? Numaralara bakıldığında kişisel yayıncılık kazançlı bir girişim olmalı. 2015 yılında yazar tarafından yayınlanan kitaplar Amerika’daki tüm kitap pazarının %18’ini oluşturdu; bu sektörün büyümesi şaşırtıcı ve bazı firmalar bu pazarın 52 milyar doları bulabilecek kadar büyüyeceğini tahmin ediyor.

Oysa ki yayıncılık şirketleri son zamanlarda zor günler geçiriyor. Sürekli kitap satışına rağmen yakın zamanda sektörde pek fazla büyüme olmadı ve Author Solutions gibi kişisel yayıncılık servisleri sağlamak da yazarlarla geleneksel bir biçimde kontrat imzalamak kadar çok kar getirmiyor. Analistler Financial Times gazetesine, Penguin Random House’un büyük olasılıkla Author Solutions firmasını 2012’de ödenen 116.000.000 $’ın bir kısmı kadar bir tutara sattığını söyledi.

Ancak azalan karlılık veya olumsuz ün nedeniyle de olsa Penguin Random House’un kişisel yayıncılıktan çekilmesi aynı zamanda bir yenilginin de kabulü: Bu büyük kişisel yayıncılık pazarı şimdi çoğunlukla, çeşitli platformlarında halihazırda yaklaşık % 85 kişisel yayıncılık yayınlarının seri üretimini yapan Amazon’a kalıyor.

Her ne kadar Author Solutions büyük ihtimalle kişisel yayıncılık faaliyetini devam ettirecek olsa da geleneksel yayın şirketleri bu alanda Amazondan uzak kalmaya karar vermiş gibi görünüyor. 

Kaynak: http://qz.com

Arka Kapak dergisi 5. sayı