Rus öykücülüğünün ve tiyatrosunun büyük ismi Anton Çehov’un en beğenilen oyunları, “Çehov Haftası” kapsamında Ankara’da sahnelenecek. Ankaralı sanatseverler, Çehov’un Üç Kız Kardeş, Martı, Sevgili Doktor, Vişne Bahçesi ve Vanya Dayı ve Ayı/Teklif oyunlarını 18-23 Şubat tarihleri arasında izleyebilecekler. Program kapsamında Matei Visniec’in yazdığı Çehov Makinesi adlı oyun da sahnelenecek.

İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ile Van Devlet Tiyatrosu yapımı Çehov eserlerine ilişkin program şöyle: “Üç Kız Kardeş” Ataol Behramoğlu’nun çevrisi ve Mehmet Birkiye’nin rejisiyle hafta boyunca Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde izlenebilecek.

Mete Gürman’ın yönettiği “Çehov Makinası”, Akün Sahnesi’nde, “Martı” Levent Suner’in yönetimiyle Şinasi Sahnesi’nde sahnelenecek. Neil Simon’un oyunlaştırdığı, Sevgi Sanlı’nın Türkçeye çevirdiği “Sevgili Doktor”, Zeynep Su Kasapoğlu yöneminde İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

“Vişne Bahçesi”, Ataol Behramoğlu’nun çevirisi ve Vladlen Alexandrov’un rejisörlüğünde Küçük Tiyatro’da, “Kuğu” ise Aclan Büyüktürkoğlu’nun yönetmenliğinde Oda Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Erhan Gökgücü’nün rejisörlüğünü üstlendiği “Vanya Dayı” Stüdyo Sahne’de, Metin Oyman’ın yönettiği “Ayı/Teklif” ise Altındağ Tiyatro Sahnesi’nde görülebilecek.