Kitap ve kültür dergisi Arka Kapak’ın 31. sayısına (Nisan 2018) www.babil.comwww.nezih.com.tr, babilmekan ayrıca Türkiye’nin her yerindeki bayilerden, seçkin mağaza ve marketlerden ulaşabilirsiniz.

  • Dosya: Jorge Luis Borges
  • Röportaj: Judith Liberman
  • Röportaj: Ari Çokona

Arka Kapak’ın 31. sayısıyla siz okurlarımızın karşısındayız. Bu sayımızın dosya konusu 20. yüzyılın büyük yazarı ve okuru, büyülü gerçekçiliğin ilk büyük örneklerine imza atan yazar, şair ve çevirmen Jorge Luis Borges. Dosyamız Kadir Yılmaz’ın kaleme aldığı Borges portresiyle başlıyor. Borges’in açtığı yoldan yürüyenleri anlatan İnci Aksu’nun yazısı da hem sürükleyici hem de öğretici bir metin. Mehmed Ali Çalışkan’ın denemesi ise Borges’in nasıl evrensel olabildiğini anlatıyor. Ali Ural ise Alçaklığın Evrensel Tarihi ile hesaplaşıyor. Sevengül Sönmez, Borges hakkında ve onun için yazılmış telif ve çeviri kitaplara değindi. Ekber N. Necef, Ümit Yaşar Özkan, Murat Erşen, Vecdi Demir, Nihal Yormaz, Doğukan İşler ve Feridun Andaç birbirinden kıymetli yazılarıyla dosyaya muazzam bir derinlik kattılar. Meriç Şenyüz’ün büyülü gerçekçi filmlerden bahsettiği yazısı ise dosyayı tamamlayan bir metin oldu.

Bu sayımızın röportaj konuğu 16 yıldır Türkiye’de yaşayan Fransız Masalcı Judith Liberman. Liberman hem masal anlatıyor hem de masal anlatma üzerine eğitimler veriyor. Bir diğer röportajımız ise Ari Çokona ile. Yazar, çevirmen Çokona ile çocuklar için kaleme aldığı kitabı Altınkanat Okulu’nu konuştuk.

Bu sayımızda bir güzel keşif öyküsü de var. Aynı zamanda çevirmen olan yazarımız Barış Tut’un Türkçeye kazandırdığı Marx ve Oyuncak Bebek’in Türkçeye tercüme ediliş serüvenini yine Barış Tut’un kaleminden okuyacaksınız. Sanata dair sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla (yine sosyal medya diliyle söyleyecek olursak) fenomen olan Celine Symbiosis bu sayımızda ressam Paul Cezanne’ın hayatını, resme ve doğaya bakışını yazdı. Necip Tosun, dünya edebiyatının büyük isimlerinden F. Kafka’nın yaratıcı ve üretken yalnızlığını kaleme alırken, bu sayımızda Çevirmenin Sözlüğü bölümünde Nami Beşer’i, Editörün Masası’nda ise Paris Yayınları’ndan Muammer Kıranoğlu’nu konuk ettik.

Bu yazı Arka Kapak dergisinin 31.sayısında yayınlanmıştır.