İhsan Sönmez

Şaka değil. İki ay kadar önce bir anda beyin sapı tümörü teşhisi ile oldukça riskli bir operasyon geçirdim. (27 dikişli, tahsilat enseli façalı abiler kadar ciddi.) Daha ben farkına varmadan her şey olup bitmişti. Hatta Türk filmi misali “3, hadi olmadı 6 ay” diyalogları bile yaşanmış da meğer kimse bana bir şey söylememiş. Bende kafa zaten yerinde değil, diğer tarafa köprüden önce son çıkışlarda olduğumdan habersiz, bir selam verip gelmişim. Eh, bana o kadar macera yaşatan beynimle daha önce hiç olmadığım kadar yakından muhatap olunca, bu yazıdaki kitapların eksenini de tahmin ediyorsunuzdur: Tabii ki 1,5 kiloluk o muazzam et parçası: Beyin!

Okudukça daha çok şey öğrendiğim bu gizli ben hakkında diyecek çok şey var, zengin bir kitap arşivi de mevcut, sadece buradakilerle yetinmeyin derim. O zaman, haydi buyurun beyin kavurmaya!


Zihnin Geleceği
Bilimin Zihni Anlamaya ve Geliştirmeye Yönelik Arayışları
Michio Kaku
Çevirmen: Emre Kumral
ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık

Daha çok ilerleyen yıllarda beyin konusunda nelerle karşılaşacağımıza dair ipuçları içeren daha teknik bir metin. Yapay zekâ, telepati, rüyalar, kuantum… Tekmili birden burada.


Beyin
Senin Hikayen
Çevirmen: Zeynep Arık Tozar
David Eagleman
Domingo Yayınevi

Geleceğin anılarından değişen hatıralara, duygu durum ve fizyoloji bağlantısından anlam ve benliğe hızlı ve örneklerle dolu bir okuma. Ferah iç tasarım artı puan.


İnsan Beyninin Gizemi
Travma, Delilik ve İyileşme Hikayeleriyle Bir Beyin Araştırmaları Tarihi
Çevirmen: Berna Kılınçer
Sam Kean
Kolektif Kitap

İnsan Beyninin Gizemi: Beklediğimden iyi bir metin. Çok farklı örneklerle, geçmişe ve geleceğe atılan oltalarla geniş bir okuma anahtarı. Keyifle okuyun.


Beynin Yaşamları
İnsan Beyninin ve Zihninin Evrimi
Çevirmen: Devin Keleş
John S. Allen
Alfa Yayınları

Bu listedeki tıbbi olmayan en teknik kitap… Anatomik olarak da birçok bilgi içeren kitap bir tık ileri okumalar için. John S. Allen’ın anlatmak istediği, beynin, bir memeli türünü bugün yeryüzünde baskın olan hayvana nasıl dönüştürdüğü…


Zihin
John Brockman
Çevirmen: Zeynep Gül
Beyza Bilal
Alfa Yayınları

Zihin: Her kitabını hayranlıkla takip ettiğim Brockman serisinin ikinci kitabı. Dünyanın en ünlü uzmanlarını bir konu etrafında birleştirebilen Brockman, bu kez felsefe, paralel hafızalar, kişilik, benlik, ahlak ve zihin ilişkisini inceliyor. Dikkat! Biraz evrimci…


Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
Sinan Canan
Tuti Kitap

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler: Yerli eğlenceli bir dil, kelimeler ve kavramlarla başlayan bir yolculuk… Bu listedeki diğer kitapların dışında bir yere oturuyor. Birbirinden bağımsız konulara beyin ve zihin açısından bir bakış açısı getirmeye çalışıyor.


Incognito – Beynin Gizli Hayatı
David Eagleman
Çevirmen Zeynep Arık Tozar
Domingo Yayınevi

Incognito Beynin Gizli Hayatı: “Her birimizin içinde tanımadığımız biri deha vardır.” sözünün peşinde bir kitap… Bilim tarihi açısından biraz fazla batıcıl kaçmış denilebilir. Görmeyi öğrenmek kısmını birebir yaşadığım için o kısım bana çok özel geldi.


Beynimizle Ne Yapmalıyız?
Catherine Malabou
Çevirmen: Selim Karlıtekin
Küre Yayınları

Felsefe, psikanaliz ve siyaset bilimini aynı potada harmanlayan, tutuşturacak beyinler arayan dumanı üstünde bir kitap. Nörobilimsel çalışmaların Hegelci bir okuması… Tam da Küre’nin kalemi!


Beyin ve İç Dünya
Oliver Turnbull
Çevirmen: Hakan Atalay
Metis Yayınları

Beyin ve İç Dünya: Nöropsikanalizin dünyasına hoş geldiniz. Çekişip duran kardeşler yerine siyam ikizine dönüşen nöroloji ve psikanalizin, Sacks’ın harika harmanı ile karışan özü, bu kitabın satır aralarında.

Arka Kapak dergisi 14. sayı