Aslı Tunç

Modern Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Buket Uzuner, Ankara’da doğmuş öykü, roman ve gezi yazarıdır. Yazar kimliğinin yanısıra biyoloji ve çevre bilimi eğitimi almış olan Uzuner, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli üniversitelerde akademik çalışmalarda bulunmuştur. Uzun yıllar dünyanın çeşitli ülkelerine tren yolculukları yapmış, bu ülkelerde bir gezgin, araştırmacı ve öğrenci olarak yaşamını sürdürebilmek için farklı sektörlerde çalışmıştır. Sonra tekrar İstanbul’a dönmüştür ve halen burada yaşamaya devam etmektedir.

1992 yılından beri kitapları, en çok satanlar listelerinde yer alan Buket Uzuner’in romanları sekiz dile çevrilmiş, 1980’lerde tek başına sırt çantalı inter-rail seyahatleri sırasında yazdığı Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları 300.000’den fazla satarak gezi edebiyatı alanında “Kadın Gezgin” olgusuna dikkat çekmiştir.

1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin (IWP) onur üyesi olmuş, 2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmış olan yazar 1993 yılında Balık İzlerinin Sesi romanı ile Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görülmüştür. 1998 yılında çok sevilen romanı Kumral Ada Mavi Tuna, İstanbul Üniversitesi tarafından yılın romanı seçilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. kuruluş yılında Türkiye üniversiteleri, basını, meslek kuruluşları ve 81 ilin valiliklerinden oluşturulan jürinin oylarıyla “Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını”ndan biri olarak seçilmiştir. Yazarın hikâye ve romanlarına ilave olarak, 2002 yılında yayınladıgı Gümüş Yaz Gümüş Kız isimli biyografik bir kitabı, denemeleri ve bir çizgi romanı bulunmaktadır.

Arka Kapak dergisi 21. sayı