Geçtiğimiz haftalarda Fazıl Say konseri ile ilk defa bir konser alanını evlerimize taşıyan ve farklı bir deneyim yaşatan Viv Live’ın kurucularından Can Bakir ile olan keyifli röportajımızı sizlerle buluşturuyoruz. Viv Live nedir, bize neler sunuyor ve gelecekte Viv Live’da karşılaşacağımız etkinlikler neler? Hepsinin cevabı röportajımızda sizlerle. Keyifli okumalar…

Söyleşi: Ezgi Aksoy
[email protected]

Öncelikle sizi ve Viv Live’ı tanıyalım.
Özetle bugüne kadar yaptıklarımdan bahsetmem gerekirse, dünyanın en büyük 3. sosyal oyun şirketi Peak Games’de Operasyon Direktörü olarak Ürün Servisleri bölümünde pazarlama, community yönetimi ve iş geliştirme ile ilgili departmanlara destek oldum. Peak Games’den evvel, Türkiye’nin en büyük email pazarlama şirketi euro.message’ın başında 4.000 markaya hizmet veren bir satış ve hizmet organizasyonu kurulmasında rol aldım. İnternet sektörüne geçmeden önce Unitim Holding’in Harvey Nichols ve Ralph Lauren gibi lüks markalarını barındıran Moda Mağazacılık tarafında Merchandising departmanını hayata geçirdim ve burada görev aldım. Bundan öncede Brown üniversitesinde Ekonomi bölümünü bitirip, New York’ta NPE Textile şirketinde satış ve hesap yöneticisi olarak kurucuları arasında yer aldım.

İş dışındaki en büyük hobim her zaman kültür ve sanat aktiviteleriydi. Kendi jenerasyonumla da aynı heyecanı paylaşmak ve kültür ve sanata olan ilgiyi artırmak için hayata geçirdiğim ilk projelerden biri İstanbul Modern müzesi içersinde Genç Modern adi altında 20-40 yas grubuna özel bir üyelik kategorisi yaratmak oldu. Bunun yanı sıra kişisel bir ihtiyaçtan ortaya çıkan ilk startup girişimim kültürel etkinliklere bilet alıp gidemeyenlerle katılmak isteyenleri buluşturan bir pazaryeri projesiydi.

ViV Live’i ise sadece kullanıcıyı değil aynı zamanda sanatçı ve organizatörü de desteklemeyi hedefleyen bir proje olarak planladık. ViV Live olarak kazancımızın belli bir bölümünü organizasyon, sanatçı ve eser sahipleri ile paylaşmaktayız. Projemiz tüm paydaşlar için win win bir yapı sunuyor; konseri izleyemeyenlere dilediği yerde konser keyfi, sanatçıya tüm dinleyicilerine ulaşma imkânı ve organizatörlere daha başarılı etkinlikler yapabilmeleri için ilave gelir kaynağı sağlıyor.

Sunduğunuz hizmet yenilikçi ve iddialı. Böyle bir fikir aklınıza nereden geldi?
Bizim en büyük hayalimiz, kültür ve sanatı her eve sokabilmek. Türkiye’de hala etkinliklerin çok büyük bir kısmı ve nerdeyse tüm popüler etkinler İstanbul’da gerçekleşiyor. Etkinlilere katilim tam olsa bile mekân boyutunun getirdiği bir fiziksel sınırlama söz konusu. Her kurumun etkinliğini tanıtmak için sinirli bir bütçesi var ve popüler etkinlikler için bilet fiyatları birçok kişi için hala pahalı. Bunlar ile beraber ülkemizde internet penetrasyonu ve akilli telefon ve tablet kullanımı ise oldukça yüksek. Bizde bu yüzden kültür ve sanat etkinliklerini internet üzerinden ulaşılabilir hale getiren yasal bir canlı platformu kurmaya karar verdik.

viv-live

Live kelimesinin anlamı “canlı” Viv hangi dilden alınma bir kelime ve manası nedir?
“viv” kelimesi Latince canlı veya canlandırmak anlamında kullanıyor. Bizde izleyicilerimize canlı bir deneyim sunduğumuz için VİV kelimesini seçtik.

İlk etapta konser olarak faaliyetlerinize başlamış olsanız da ilerleyen aşamalarda yine hedefiniz bu mu? Viv Live sahnesinde izleyiciler konser haricinde hangi kültür ve sanat etkinliklerine dahil olabilir?
ViV Live olarak her türlü kültür ve sanat etkinliğinin yer aldığı bir içerik platformu olmak istiyoruz. İlk başta konserler ile başladık ama bunları çok yakında tiyatro, dans, bale, eğitim gibi farklı kategoriler ile pekiştiriyor olacağız. Bu konuda güzel fikirlerimiz var ama bizi burada takipçilerimiz yönlendirecek. Hem destek hem de sosyal kanalarda çok aktif iletişim ve takip yapıyoruz. Sıradaki ilk fikir bizden değil takipçilerimizin taleplerinden ortaya çıkacak.

Geçtiğimiz haftalarda Fazıl Say  konserini izleyiciyle buluşturdunuz. Konserle alakalı size  geri dönüşler nasıl oldu?
Fazıl Say konserimizin geri dönüşleri oldukça başarılıydı. Gerçek konser deneyiminin yerini hiçbir şey tutamaz ancak ViV Live olarak bizde gerçek konsere en yakin deneyimi ses ve görüntü kalitesinden taviz vermeden yapıyoruz. Bununla ilgili çok olumlu geri dönüşler aldık. Biz Kültür ve Sanat’ı her eve sokmak üzere yola çıkmıştık ama konserin arabada, bahçede, balkonda hatta teknede izlendiğini gözlemledik. Bu konuda direk kullanıcılardan gelen yorumlara bakmak daha doğru olacak;

[box type=”note” width=”100%” ]
Hüseyin B.
Biletlere yetişemedik ama konser bize geldi. Bekliyoruz… #saylive #ViVlive

Nimet T.
#saylive ve vivlive muhteşem teşekkürler hasta yatağımdan sevgiler

Arda Ö.
bağlantı kalitemin düşüklüğüne rağmen ses ve görüntü kalitesi beklentimin üstündeydi. emeği geçenlere teşekkürler #saylive

Aysegul D.
#vivlive #fazilsaykonser çok başarılıydı ilk deneme basit ve mükemmel @canbakir bravo

Herasun
Ses ve görüntü kalitesi çok iyi emeğinize sağlık teşekkürler harika konser #saylive @fsayofficial sen yinede Ankarada konseri ihmal etmee

Ahmet K.
#saylive ses ve goruntu muazzam. Harikasiniz.

Berna A. Konsere gidemiyorsak konser bize gelir #SAYlive #vivlive @fsayofficial @VivLiveSocial @fazilsaymusic Teşekkürler

Absinth S.
Şahanesin Fazıl. Şahanesin Viv live harika bir gece geçiriyorum koltuğumda, yol yok, yorgunluk yok, park derdi yok safi keyif #saylive

Beyza A.
Fazil Say’i evimizde agirladik.. Maaile mest olduk. #saylive

[/box]

Partnerleriniz arasında Enka Kültür Sanat bulunuyor, konserlerin tümü Enka Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında mı olacak, yoksa başka mekânlarda gerçekleşen konserleri de izleyebilecek miyiz?
Organizasyonlar bizim paydaşlarımız. Şu anda yayınladığımız konserler Enka Kültür Sanat’ın katkılarıyla ve izniyle gerçekleştiği için kendilerine sitemizde yer verdik. Şu anda hem organizasyon hem de mekân olarak birçok yer ile iletişimdeyiz. Kendileri ile çalışmaya başladığımızda partnerlerimiz aralarında onlarda yer alacaklar. Bizi takipte kalın.

En son Kıraç konserinin duyurusunu yaptınız, konser dahilinde izleyicilere sunduğunuz hizmetler neler?
Konserlerimizin tümünde izleyici ve konser arasında bir etkileşim yaratmaya özen gösteriyoruz. Bunun için kulis çekimleri, sanatçı röportajları, sosyal medya üzerinden yarışmalar gibi her konsere özel içerikler üretiyoruz. Bunlarda konseri ViV Live üzerinden izleyenler için bir ayrıcalık oluyor.

Kıraç haricinde ileriye yönelik başka konserlerle alakalı bilgi verebilir misiniz?
ViV Live olarak her tada yönelik içerik barındırmak istiyoruz. Biz herkesin birden fazla tip müzik dinlediğini biliyoruz. Örneğin benim Borusan Filarmoni’ye sezonluk biletim var, arabamda FG dinliyorum ve en sevdiğim radyo programı ise hafta sonları Açık Radyo’da Pazar günü yer alan Türk Halk müziği yayını. Bizde ViV Live’da bu şekilde zengin bir içerik sunmayı hedefliyoruz.

İnsanlar evlerinin rahatlığında belki de toplu bir arkadaş grubu halinde tek bir bilet alarak konserin tadını çıkarıyor, peki böyle bir konser için ödedikleri ücret ne kadar?
ViV Live olarak ilk başta fark etmediğimiz ama çok kısa sürede öğrendiğimiz bir konu, yayınlarımızı birçok kişinin beraber izliyor olması. Bu hem keyifli sosyal bir ortam yaratıyor hem de Digiturk’un şömineli ekranından daha eğlenceli bir goruntu sunuyor. Ve bunun için izleyicilerden konser biletinin 10’da birini talep ediyoruz.

Sofar İstanbul müzik buluşmalarından haberdar mısınız?
Malasef şu ana kadar değildim ancak incelediğimde çok güzel bir oluşumun hayata geçtiğini fark ettim.

Ev konseri olarak nitelendirilen ve yetenekli müzik insanlarını bir araya getiren böyle bir çalışma ile Viv Live hizmetinin bir araya gelmesi muhtemel mi?
Daha evvel de dediğim gibi biz ViV Live olarak her turlu içeriğe acık bir yapımız var. Olmazsa olmazlarımız ise kaliteli yayın ve kaliteli içerik. Biz yayınladığımız içeriği sadece Türkiye değil tüm dünyada izlenmesini istiyoruz. Bu yüzden hem yerli hem yabancı sanatçılar ile çalışıyoruz. Örneğin, Fazıl Say konseri izleyicilerinin %10’nu yurtdışındandı. SoFar şimdiden birçok ülkede etkileşim yaratmış durumda, bizde bu tarz mecralar ile içeriğimizi zenginleştirmeye açığız.

Son olarak yaz aylarında bilindiği üzere ülkemizde pek çok büyük müzik festivali düzenleniyor. Viv Live sayesinde bu festivallere ulaşabilir miyiz?
Festivallere çok güzel bir ilgi var ve bizde kesinlikle ViV Live’da festivallere yer vermek isteriz. Bunun için görüştüğümüz biri yurtiçi biri yurtdışı olmak üzere cok popüler iki festival var. Yalnız festival yayınları konser yayınlarından doğası gereği farklı. Biz konser zevkine en yakin deneyimi sunmayı hedeflediğimiz için festivallere özel bir yayın kurgusu üzerinde çalışıyoruz. Şimdilik çok yakında diyelim.

Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Ayrıntılar için: http://www.vivlive.com/TR