Elif Konar Özkan

Alis, Luis ve Norman üç Dünyalı kardeş. Anneleri Polin, En Sevdiğim Gezegen isimli turistik kılavuz kitabı yazdığı için sık sık gezegenler arası yolculuk yapan bir gazeteci. Babaları Filip, aşçı ve bir restoran işletiyor. Bu bilgiler ışığında, “Ne güzel birbirinden farklı gezegenlere yolculuk yapmak!” diyebilirsiniz. Peki, ama gittikleri ve gördükleri gezegenler? Bu gezegenlerde şahit oldukları? İşte, bu noktada işler biraz karışık.


Benim Gezegenim
Sylvie Baussier
Pascale Perrier
Erdem Çocuk

Pülüm ailesiyle birlikte beş farklı gezegene seyahat ediyoruz: Pis Kokan Gezegen, Arabalar Gezegeni, Su Gezegeni, GDO Gezegeni, Turistik Gezegen. İsimleri biraz ipucu veriyor gibiyse de nasıl gezegenlerle karşılaşacağımız “dışı seni içi beni yakar” kıvamında.

Pis Kokan Gezegen’de tüketim alışkanlıklarımız; Arabalar Gezegen’inde trafik problemi ve insan ilişkileri; Su Gezegeni’nde hayvan hakları; GDO Gezegeni’nde genlerle oynamanın yol açtığı sorunlar; Turistik Gezegen’de sadece turistler için düzenlenen pazarlama harikası bir gezegenin yapaylığı ile yüzleşiyoruz. Sylvie Baussier ve Pascale Perrier, ilginç bir yakın/uzak zaman kurgusu yapmışlar. Marie de Monti ise karikatürize bir havayla eğlenceli bir şekilde resimlemiş kitapları. Okudukça fark ediyoruz ki yazarlar, temelde Dünyamız’a ait beş çevre sorununu alıp irdelemiş. Bilim kurgunun imkânlarını kullanarak, “çevre bilinci”yle hareket etmezsek gelecekte yaşanabilecekleri gözler önüne sermişler.

Kitapların hepsinin sonunda “Polin’in Seyahat Kılavuzu”nda neler not aldığını; “Alis ve Luis’in Düşünceleri”ni öğreniyoruz. Ayrıca bizleri düşünerek “Okuyucunun Fikri” bölümü eklenmiş yani gezegenlere dair kendi düşüncelerimizi de not edebiliyoruz kitaba. En son bölüm ise “Dünyamızı Ne Kadar Tanıyoruz?” isimli bir genel kültür testi ve cevap anahtarı.

Serideki kitaplarla çevre bilinci kazanarak “Dünya’mızı daha yaşanır hâle getirebilmek için neler yapabiliriz?” sorusuna cevap vermemiz; kitapların sonunda yer alan testle de genel kültür bilgilerimizi ölçmemiz hedeflenmiş. Arka planda pek çok bilgi edinirken birbirinden heyecanlı maceralarla bir gezegenden diğerine atlıyoruz adeta. 

Arka Kapak dergisi 14. sayı