Çetin Şan
 

Ülkemizde değeri bilinmemiş çizgi romanları alt alta şöyle bir sıralamak istersek liste uzar da uzar; ama Top-ten’den kesip aşağısıyla hiç ilgilenmezsek liste şöyle şekillenebilir: Aslında haksızlık yapmamak için çizgi romanları da içlerinde genel bir sınıflandırmaya tâbi tutmamız gerekiyor.

Nathan NeverNathan Never
Oğlak Yayınları

Fumetti Türü: İtalyan kökenli çizgi romanlar, bildiğimiz Teksas Tommiks, Zagor Teks vs. Büyük oranda siyah beyaz çizilen bu türün okurları günümüzde hızla azalmaktadırlar. (Yaşları gereği doğal ölümlerle elbette.) Bu türün son on yılda ülkemizde de yayınlanan, ama yazık ki okurların pas geçtiği en iyi kahramanıysa: Nathan Never… Post-apokaliptik bir çalışma, bizde 20 civarı cilt basılabildi. Son zamanlarda sadece 350 adet basılıyor: Bilimkurgu hayranları için büyük koleksiyon nesnesi… İlerde gözyaşlarıyla arayacaksınız. Okumayanlar büyük kayıpta.

Juttlas

Jim Cutlass
Remzi Kitabevi

Frankofon Türü: Fransızca konuşulan Belçika, Fransa gibi ülkelerin yayınları, bizde en iyi Red Kit, Tenten ve Asteriks ile bilinir. Yazık ki ülkemizde sanatsal olarak en çok beğenilip en az satan tür budur. Kitap örneğimiz de Jim Cutlass… Remzi yayınevi tarafından basılan Western; ama bir içim su, lakin halkım bir türlü beğenmediği için serinin tamamlanmasına birkaç sayı kala basımı durduruldu. Basılanları okuyun, büyük keyif alacaksınız. ABD’nin güney eyaletlerinde geçen bir acayip öyküler silsilesi… Zenciler, beyazlar, üçkağıtçılar, kırık dökük aşklar, arada patlayan silahlar…

 

Yalınayak Gen

Yalınayak Gen
Tudem Yayın Grubu

Manga: Japonların dünyaya savurduğu bir salgın… Harcanan örneği Yalınayak Gen… Bu da yarım kaldı; ama çıkanları bile kütüphanenin rafında bulundurmanız büyük ayrıcalık… Her şeye rağmen yaşamayı sürdürmek ne demektir? Nakazawa’nın Hiroşima’nın üstüne sallanan atom bombasının ardından sağ kalmayı başarması ve sonraki hayatı üzerine bir tür otobiyagrafik çalışması… Savaşı bitirmek adına atılan bir bombanın yakıp yok ettiği şehrin küllerinin arasında ve yıkılmış bir ulusun hırpalanmış halet-i ruhiyesinin ortasında adeta “surviver” günleri yaşanıyor.

Şehir Köpeği

Şehir Köpeği
Oyun Yayınevi

Yerli Yapım: İşte karşınızda kan revan içinde debelenen tür… Örneğimizse Şehir Köpeği… Murat Bozkurt’un yazıp çizdiği, gezici kardeşlerden sıradan bir abimiz. Birkaç dergide maceraları basıldı, ardından birkaç fasikül ve bir de albümü çıktı… Okumayan kendine ben bu işten anlarım demesin.

Spawn

Spawn
JBC Yayıncılık

Amerikan Ana Akım: Renkli, süper kahramanların dünyası. Pek bir beğenilen, ama en tartışmalı grubu oluşturan tür… Genelde iç çamaşırlarını renkli taytlarının üstüne giymeleriyle bilinirler… Listedeki örneği: Spawn… Ülkemizde sadece birkaç cildi basıldı, ne hikmetse gerisi gelmedi.

Wasteland

Wasteland
Hoz Yayınları

Amerikan Indie: Ana akımın dışında kalan, bu yüzden de bizde dahi pek                     yüklenilmeyen tür; yazık oluyor… Örneğimiz ise Wasteland… Yine post-apokaliptik bir mevzu… Sadece birkaç cilt örneği basıldı; inatla, ama umutsuzca devam ettirilmeye çalışılıyor, okuyun, okutun.

Güzgezgini

Güzgezgini
Çizgi Düşler Yayınevi

Grafik Roman: Çizgi romanın kaymağı deniyor. Örneğimiz: Güngezgini… Sayfalarını çevirdikçe “Bal tutan parmağını yalar,” sözünün değerini bir kere daha anlayabilirsiniz.

MausMaus
İletişim Yayınları

Tek Albümler: Gâvurcası “one- shot”… Bir albümde, bir ciltte başlayıp biten öyküler, ne önü ne de sonrası olanlar… Örneğimiz Maus

Söz ile tarifi yok, göz atın.

Thorgal

Thorgal
Remzi Kitabevi

Creme Dela Creme: Kategoriler üstü… Örneğimiz Thorgal… Kafanıza            dikmemeniz gereken o son tekila shot’ı gibidir, filmi koparır, sabah bir yerde uyanırsınız…

Bu yazı Arka Kapak dergisinin 13.sayısında yayınlanmıştır.