Doruk Önal

Zaman Yolcuları (Safety Not Guaranteed) 2012 yapımı, romantik komedi türüyle bezeli, ana eksesine zaman yolculuğunu koymuş, eğlenceli bir seyirlik. Yönetmen koltuğunda ilk uzun metrajı olan Colin Trevorrow oturuyor. Senaryo ise yine bu anlamda ilk çalışması olan Derek Connolly’e ait.

Darius (Aubrey Plaza) karakterinin hayatına hızlı bir girişle başlayan film, kısa bir süre içerisinde bizi filmin ana hikayesine sokuyor. Darius bir dergide stajyer olarak zamanını geçirmektedir. Bütün ekip çıkacak yeni sayı için fikir alış-verişi yapmak amacıyla toplanmıştır. Daha önce zamanda yolculuk yaptığını iddia eden ve yenisi için bir yol arkadaşı arayan Kenneth’in (Mark Duplass) “Döndüğümüzde ücretinizi alacaksınız. Kendi silahlarınızı getirmeniz tavsiye edilir. Güvenlik garanti edilmez.” ilanının peşine düşmek isteyen Jeff (Jake Johnson), iki çömez Darius ve Arnau’yu (Karan Soni) yanına alarak yola çıkar.

Zaman Yolcuları, anın değerine ve zamanın değişkenliğine vurgu yapan bir film. En başından beri bir delinin peşinde, haber yapmak amacıyla yola düşen üçlümüz gelişen olaylarla kendilerini başka bir alemin ve koşturmacalı bir maceranın içerisinde bulurlar. Mark Duplass’ın başarılı oyunculuğu ve karakterinin derinliği filmi daha da izlenesi kılıyor.

Arabaya binip yollara düşen üçlümüzden Kenneth’e ilk ulaşmaya çalışan Jeff, bu girişiminde başarısız olur. Silik, heyecandan yoksun, içine kapanık Darius ise bu göreve talip olur. Sert kızı iyi oynayan Darius, bir şekilde Kenneth’i kendisinin aradığı yol arkadaşı olduğuna ikna eder. Bu andan itibaren ikili arasında yapacakları zaman yolculuğu için sıkı bir çalışma başlar ve zaman yolculuğunun detaylarını, kendi hayatlarını, bu yolculuğu neden yapmak istediklerini konuştukları bir süreç gelişir. Öte yandan olayları dışarıdan takip eden Jeff ve Arnau ise kendi hikayelerinin peşine düşmüşlerdir.

Arnau kendi halinde, çalışkan, bilgisayarla arası iyi olan, kadınlarla ilişki kurma sıkıntısı çeken, utangaç biridir. Jeff ise çapkınlığıyla övünen, ağzı laf yapan, özgüveni yüksek bir karakter olarak filme yansıtılmış. Bu ikili arasındaki bütün tezatlıklar ise toplamda eğlenceli ve ironik bir hikaye ortaya çıkarıyor. Jeff bu kısa yolculuklarında eski aşkı Liz’in peşine düşerken, bir nevi kendi geçmişine zaman yolculuğu yapıyor. Arnau ise geçen zamanla birlikte, Jeff’in de katkılarıyla hiç olmadığı biri haline geliyor.

Kenneth ve Arnau ise birbirleriyle daha sık zaman geçirerek aralarında bir yakınlaşmanın doğmasına engel olamıyorlar. Paranoyak ve çılgın biri olan Kenneth bütün enerjisini, yapacakları zaman yolculuğuna vermiştir. Arnau ise dışarıdan görülen tüm garipliğine rağmen Kenneth’e aşık olmuştur. Film bütün kahramanlarımızı aşkın sıcak kollarına bırakırken, temelde sorduğu soru ‘Bir insan neden zamanda yolculuk yapmak ister ki?’ oluyor. Bu soruya Kenneth, geçmişte yaptığı hataları düzeltmek ve sevdiği kadına kavuşmak isteğiyle cevap veriyor.

Zaman Yolcuları, insanın kendisine, hayata, yapabileceklerine dair düşündürten eğlence dozu yüksek bir film. Belki kahkahalar atmanızı sağlamayacak ama bu anlamda komedi unsurlarının filmin içerisine başarıyla yedirilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Bunların yanı sıra izlediğinizde keyif alacağınız bir film olsa da, kahramanlarımızın hikayelerinin hızlı bir şekilde ele alınışı açısından ve bu yüzden onların dünyasına tam olarak giremeyişimizden ötürü eksik bir film. Büyük beklentiler içerisine girmeden izlenildiğinde çok daha fazla zevk alınacağı ve tatmin olunacağı kesin.

Bir zaman yolculuğu hikayesini doğa üstü koşullara başvurmadan, gerçek dünyanın bir parçası gibi sunan bu film, sürpriz sonuyla bilim-kurguya meraklı kişileri de eli boş göndermemeyi başarıyor. Little Miss Sunshine’ın yapımcılarının elinden çıkma olan film, türün bağımsız sinemaya olan katkılarından ötürü de alkışı hak ediyor. Sinema külliyatı içerisinde kült bir konum elde edeceğini söyleyemesek de, bilim-kurgu temalı bir romantik komedi filmi olarak gayet başarılı.

babilcomdanalabilirsiniz

Yönetmen: Colin Trevorrow
Senaryo: Derek Connolly
Yapım yılı: 2012, ABD