Sadie Trombetta

Çeviri: Gizem Yiğit

J.K. Rowling, kendi çoksatar kitabınızı yazmanız için size 13 parlak yaratıcı yazı önerisinde bulunuyor. Şimdi yazma zamanı!

Her başarılı yazarın yazım ve yayımlama süreci hakkında değerli bilgileri ve tavsiyeleri vardır. Çünkü o süreçten kendileri de geçmiştir. Ama J.K. Rowling, özellikle hevesli yazarlara yardımcı olmak için oldukça nitelikli bir örnek. Gerçekten ilham verici bir başarı öyküsüne sahip Rowling, tüm zamanların en sevilen, tanınmış yazarlarından biri olabilmek için kişisel trajedilerin, yıkıcı kayıpların, maddi zorlukların ve sayısız reddedilişin üstesinden geldi. Rowling’in yolu her ne kadar kolay olmasa da korku, yoksulluk, reddedilmek hatta depresyon onun hayalinin peşinden gitmesine engel olmadı.

 1. Yazı günlerinizi planlama konusunda katı olun, diğer bir deyişle o günlere “gerekli” ve “ertelenmiş” toplantılarınızı yerleştirmeyin. Tuhaf olan şu ki, yazı birkaç yıldır benim asıl işim olsa da bunu yapmak için zamana karşı mücadele vermek zorundayım. Bazı insanlar kitaplarımı huzur içinde çalışıp yazdığımı hâlâ anlamıyorlar, görünüşe göre onlar yazdıklarımın mantarlar gibi kendiliğinden açıldığına inanıyorlar. İşte bu yüzden, Macar Horntail’in ilk doğurduğu yumurtasını koruduğu gibi ben de yazıya ayırdığım zamanımı korumalıyım.
 2. Çalışman gerek. Metninin yapısı hakkında. Bu disiplinle ilgili. Okuldaki öğretmeninin sana ihtiyacın olduğunu söylediği tüm ölümcül şeyler… İşte buna ihtiyacın var.
 3. Olduğumdan başka bir şeymişim gibi görünmeyi bıraktım ve tüm enerjimi benim için önemli olan tek işi bitirmeye yönlendirmeye başladım.
 4. Bildiklerinizi yazın: Kendi ilgi alanlarınız, hisleriniz, inançlarınız, dostlarınız, aileniz ve hatta evcil hayvanlarınız yazmaya başladığınızda sizin asıl beslendiğiniz kaynaklar olacaklardır. Eğer yapabiliyorsanız yalnız kalabilmek için bir alışkanlık geliştirin, çünkü yazarlık dünyadaki en yalnız mesleklerden biridir!
 5. Bir yayıncının yayımlamak isteyeceği bir şey yazmanız gerekir (Sadece bir tane yeterlidir, ancak bunu bulmanız biraz zamanınızı alabilir. Eğer tüm yayıncılar tarafından reddedilirseniz de yazdıklarınız yayımlanamaz.) Sonrasında, doğrudan veya sizin adınıza hareket edecek bir ajans tarafından güvenceye alınarak yayıncıya (bunu yönetebilirseniz tavsiye edilir) yaklaşmanız gerekir. Acentelerin ve yayıncıların adreslerini bulmanın en iyi yolu her yıl güncellenen “Yazar ve Sanatçı Yıllığı”na danışmaktır (örneğin, doğru kişiye / kişilere yazdığınızı bir kez daha kontrol edin; bu sayede tıp ders kitapları basan bir yayıncıya bilim kurgu yollamamış olursunuz). Bekleyin. Dua edin. Harry Potter yayımlanırken izlenen yol bu.
 6. Bazen yazınızı kısıtlı anlarda yazmak zorundasınız.
 7. Yazar olma konusunda ipuçları isteyen çocuklara her zaman olabildiğince fazla kitap okumaları için tavsiyede bulunuyorum. Jane Austen, genç bir arkadaşa aynı tavsiyeyi vermişti, ben de bu konuda iyi sayılırım.
 8. Azim, sadece tüm bu yazıları üretmek için değil, reddedilmekten ve eleştirilerden kurtulmak için de kesinlikle gereklidir.
 9. Ne yazıyorsanız o’sunuzdur. Bu yüzden yazdıklarınızı sevdiğinizden emin olun!
 10. Her yazarın yeteneğe ve mürekkebe ihtiyacı vardır.
 11. Başarısızlık kaçınılmazdır, bunu bir güç haline getirin.
 12. Gerçekten sevdiğiniz herhangi bir şeyi yazmadan önce çok fazla ağacı boşa harcadığınızı düşünüp bundan kaçınmanız gerekiyor. Bu sanki bir enstrümanı öğrenmek gibi. Bazen yanlış notalara vurmak için hazırlıklı olmanız gerekiyor, ya da sık sık bölmelisiniz; çok mutlu olduğum bir şeyi yazmadan önce çok korkunç şeyler ortaya çıkardım.
 13. Ben sadece yazmak istediklerimi yazarım. Beni eğlendiren şeyleri yazarım. Bu tamamen kendim içindir.

Bu yazı Arka Kapak dergisinin 35.sayısında yayınlanmıştır.