Andy Gill

George Michael’ın 10 yılın ardından çıkaracağı ilk albümü, özdeşleştiği popun aksine orkestra eşliğinde kaydedilmiş olsa bile, canlı bir albümden beklenebileceği üzere fazla sürpriz içermiyor. Sanatçının 2010-11 turne kayıtlarından oluşan albümün ortak yapımcısının, bir zamanlar Frank Sinatra’yla da çalışan merhum Phil Ramone olduğunu belirtmekte fayda var. Ramone’un o dönemlerde edindiği deneyimler, gerek “Through (Benden Bu Kadar)” ve “A Different Corner (Farklı Bir Köşe)” şarkılarının orkestral aranjmanlarında ve gerekse, iri adımlarla yürüyen duble bası, seyrek piyano akorlarını ve kıvrak yaylıları çaktırmadan birleştiren “Cowboys And Angels (Kovboylar ve Melekler)” şarkısındaki süzgün kabare cazında çok işe yaramış. 

Çoğunlukla cover şarkılardan oluşan albümde, “The First Time Ever I Saw Your Face (Yüzünü İlk Görüşümde)” şarkısının şaşaalı dindarlığından tutun da “Feeling Good (Kendimi İyi Hissediyorum)” şarkısının fiyakalı big-band versiyonlarına ve “My Baby Just Cares For Me (Bebeğim Yalnızca Beni İster)” şarkısına kadar bir çok eser yer alıyor.

Bunlar, Michael’ın kıvırma işini Robbie Williams’dan çok daha doğal bir zarafetle yaptığını göstermekte. Williams’ın kendini şımartmak için son albümünde gözümüze soktuğu “Kabul et Robbie, sen de az gey değilsin” türü erkek erkeğe aşk temasına kıyasla, “My Baby Just Cares For Me (Bebeğim Yalnızca Beni İster)” şarkısının içerdiği müstehcen yan anlamlar, daha utangaç bir tavırla, alaycı bir kaş hareketine sığdırılmış. Michael rotayı, Liberace* tarzından “Ricky Martin gülümsemesi” yönüne doğru çevirmiş görünüyor.

Albüm genelinde aranjmanlar hassas bir şekilde yapılırken, açılış şarkısı “Through (Benden Bu Kadar)”nun giriş bölümünde (“Sevgi yerine bunca zalimlik ve para / İnsanlar, hiç mi utanmamız yok?”) dokunaklı utanç selini vurgulayan obua gibi güzel dokunuşlara da yer verilmiş. Öte yandan, Depresyon marşı denebilecek “Kardeşim, Fazla Bozuk Paran Var Mı?” şarkısının biraz fazlaca şaşaalı bir şekilde okunması, şarkının ruhuna ihanet ediyor. Şarkıcının siyasi duruşunu yansıtan diğer şarkılar arasında, suçlu-liberalin ellerini üzüntü ve çaresizlikle ovuşturduğu “Praying For Time (Zaman İçin Dua)” şarkısı (“Boş ellerin devri bu devir / Ne bulursak ona tutunuyoruz”); yaylıların nabzı andıran küçük dalgalar halinde kullanıldığı agnostik bir “John And Elvis Are Dead (John ve Elvis Öldü)” şarkısı; ve Rufus Wainwright’ın Amerikan karşıtı bir yaylım ateşinden farksız “Going To A Town (Bir Kasabaya Gidiyorum)” şarkısının düşünceli bir cover versiyonu yer alıyor.

Öte yandan, müziğin duayenlerinden birine ithaf edeyim derken daha çok şarkının söz yazarına ithaf edildiği izlenimi veren, Elton John’a ait “Idol (İdol)” şarkısı, biraz yorucu görünüyor.

Buradaki en etkili parça ise, en beklenmeyeni: Terence Trent D’Arby’nin “Let Her Down Easy (Onu Çok İncitmeden Yüzüstü Bırak)” adlı şarkısının eşine az rastlanır bir şefkat ve empatiyle mırıldanılmış bir cover versiyonu.

Yetkin bir biçimde düzenlenerek kendinden emin bir biçimde sunulmuş bu albüm, dinleyeni heyecanlandırsa da nihayetinde, tüm canlı albümler gibi, özünde bir hediyelik eşyadan daha fazlası değil. Yeni materyaller sunma fırsatı varken cover versiyonlara ağırlık vermesi de, alışılageldiği üzere, şarkıcının mikrofonu temelli bıraktığına dair söylentileri yalanlamaya yetmiyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Michael’ın web sitesi kaldırılarak yerine kapalı bir perde konulduğunda, onun için çalışanlar hemen harekete geçerek bunun Michael’ın kariyerinin sona erdiği anlamına gelmediğini açıklamış, 2014 yılının Michael için müzikal anlamda heyecan verici bir yıl olacağını iddia etmişlerdi. Symphonica tek başına böyle bir heyecana sebep olamayacağına göre, yapabileceğimiz tek tahmin, Michael’ın on yıllık sessizliğini bozuşuna önümüzdeki aylarda şahit olacağımız. Yeni materyallerden oluşan bir albüm kapıda olabilir mi?

* Władziu Valentino Liberace (1919-1987). Amerikalı ünlü piyano sanatçısı, şarkıcı ve şovmen. Bizdeki Zeki Müren’e karşılık geldiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Independent
Çeviri: Yasemin Tahir

Symphonica – George Michael
EMI