Hakan Bıçakçı, son romanı Doğa Tarihi’ne gelmeden önce 5 roman iki öykü kitabu yayınlamıştı. Doğa Tarihi ile roman zincirie yeni bir halka ekledi. Alışveriş, ofis, kent mevzularına bir kadının gözünden bakan Doğa Tarihi ile Bıçakçı kendi çizgisini biraz daha yukarı taşıdı. Arka Kapak da haliyle bu güzelim romanı bizzat Bıçakçı’dan okurları için dinledi. Yönetmenliğini Sancar Dalman‘ın yaptığı videonun metin yazarı ise Hulusi Güven.

https://youtube.com/watch?v=0gf5m2PFH4o

Kavramlardansa etiketleri yeğleyerek “-mış” gibi yaşamayı tercih eden 35 senelik bir bebek var karşımızda: Doğa.

Bir yanda yaşamaya çalıştıkları, bir yanda arzuları, diğer bir yanda ise hayalleri var. Her şey “yan” tarafta gerçekleştiği için bir türlü hayata, hayatına dâhil olamadan cipine atlıyor ve evine yaklaşık 7 dakika uzaklıkta olan işyerine gecikmemek üzere yola koyuluyor, plazaya varıyor, asansöre binip -7’ye basıyor ve yerin 7 kat altına iniyor. Modern Inferno dersek pek de yanılmayacağız aslında.

Atlattığı her krizden kendini yenilemeyi başararak çıkabilen Doğa’nın, hayatında tutunduğu her ne varsa avucundan yitip gidiyor, bir türlü biriktiremediği kum taneleri gibi. Estetik ameliyatla satın aldığı “silikon mutlulukları” gibi. Mutlu olmaktansa mutlu görünmeyi tercih etmek gibi.

Aklın artık sonradan satın alınabilir olmasına güvenen Doğa ile konuşmaya çalıştığımızda ağzından şu sözcükler dökülüyor:

Yatak. Ayna. Buzdolabı. Parfüm. Cip. Park yeri. Plaza girişi. Alev’in boş odası. Sarı koridor. Cam oda. Tost. Facebook. Espresso kapsülü. Elektronik sigara. Düğme. Ses. Koku. Madeni para. Koridor. D-1. Facebook. Alev’in odasında Cengiz Bey… Karın ağrısı. Beyin fırtınası. Cafe Jungle. Bitki çayı. Facebook. Sunum. Espresso kapsülü. Facebook. Elektronik sigara. D-1. Asansör. Cip. Ev

Birçoklarının yaşamak istediği hayatı yaşamasaydı durum ne olurdu bilinmez fakat Doğa’nın kendi ile halletmesi gereken birtakım sorunları yok değil. Daha fazla uzatmadan sözü Hakan Bıçakcı’ya bırakmak gerektiğini düşünüyoruz.

Bu ürüne babil.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Doğa Tarihi – Hakan Bıçakçı
İletişim Yayınları