Nihan Bora

Yıl boyu not ettiğimiz kitapları biraz daha ucuza alalım, sevdiğimiz yazarı bir de yakından görüp kitap imzalatalım diye İstanbul il sınırına yaptığımız yolculuk vakti yaklaşıyor. 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki içeriğini dinlemek üzere Divan Otel’deydik. Fuar bu yıl 8-16 Kasım tarihleri arasında Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Türkiye sinemasının 100’üncü yılı vesilesiyle kitap fuarı da bu önemli yıla kayıtsız kalmamış ve temasını “Sinemamızın 100 Yılı” olarak belirlemiş. Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da konuyla bağlantılı olarak Onur Yazarı seçilmiş. Türkiye sinemasının 100’üncü yılını selamlayan fuar süresince oyuncu, yönetmen ve yazarların katılımıyla Dorsay’ın sinema eleştirmenliği, yazarlığı ve yaşamı konuşulacak.

Onur Konuğu Macaristan’dan inciler…
8-11 tarihleri arasında Uluslararası Salon kapsamında fuarın bu yılki Onur Konuğu ise Macaristan. Macar dili ve edebiyatını ağırlayacak fuarın mottosu Nâzım Hikmet’e referansla, “Bir bahçeden bir bahçeye”.

TÜYAP Kültür Fuarları Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, bu yılın yeniliklerinden birinin ‘Müzik’ olduğunu söylüyor. Oda orkestrası, Türk film müziklerini fuar boyunca icra edecek. Bu yanıyla bu seneki kitap fuarı, önceki yıllara göre sinema ve müzikle dolu, bambaşka bir etkinliğe dönüşecek gibi.

Macaristan mutfağı da fuarda
Fuarın bir diğer yeniliğinin de ‘Mutfak’ olduğunu anlatıyor Kavukçuoğlu. ‘Mutfak’ta, yemek yazarları interaktif olarak yemek sunacak ve aynı anda söyleşi gerçekleştirecekler. Macaristan’ın ünlü yemek yazarı ve programcısı Zsofia Mautner, de ‘Mutfak’a konuk olacak ve böylece Macaristan’ın mutfağını da İstanbul Kitap Fuarı’nda tatmış olacağız.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl, her yıl olduğu gibi bu yıl da iki ülkenin yazar, yayıncı, çevirmen ve editörlerinin bir araya gelmesi açısından verimli bir fuar olacağını söylüyor. Ayrıca yayıncıların pazartesi toplantılarını kaçırmaması gerektiğini özellikle belirtiyor.

“İstanbul’la iletişim kurmak zor olmayacak”
Toplantıya katılan Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Kültürel İşler Müsteşar Yardımcısı Dezső B. Szabó, Macaristan’ın kültürel değerlere verdiği önemi ve bu yıl kültürel diplomasi stratejilerini yeniden kurduklarını anlatıyor. “23 ülkede Macar Enstitüleri faaliyet gösteriyor. Geçen yıl İstanbul’da açılan Macar Kültür Merkezi sayesinde sizinle iletişim kurmak hiç zor olmayacak” diyen Szabó, Macaristan olarak İstanbul Kitap Fuarı’nda konuk ülke olarak bulunmanın heyecanını yaşıyor.

macaristan onurkonuguFuarın ilk dört günü yani 8-11 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Salon’da yer alacak Macar etkinliklerine paralel olarak İstiklal Caddesi’nde bulunan Macar Kültür Merkezi’nde de Budapeşte ve Balaton sergileri açılacak. Macaristan’ın başkenti Budapeşte ve ülkenin en büyük gölü ve en önemli turistik gölü olan Balaton, bu sergiler çerçevesinde el sanat eserleri, video kayıtlar, edebiyat alıntılarıyla ziyaretçiyle buluşacak.

Tüm Macar kültürünü temsil etmeyi planladıklarını anlatan Szabó, “Edebiyat, sanat, Türk şiirinden etkilenen halk şiirimiz, mimari, Osmanlı döneminden kalan kaplıcalarımız ve daha birçok şeyi sizinle buluşturmayı planlıyoruz” diyor.

Macar edebiyatının önemli isimleri İstanbul’da
György Dragomán, Imre Kertész, László Krasznahorkai, Sándor Márai, Péter Nadas, Zsuzsa Rakovszky, Szilárd Rubin ve Magda Szabó gibi eserleri Türkçeye çevrilen Macar yazarlar, fuarda ön plana çıkacak.

Ayrıca László Darvasi, Péter Esterházy, Mihály Hoppál, Tamás Pintér, György Spiró ve Krisztina Tóth gibi isimler de İstanbul’a gelerek okurlarıyla buluşacak. Bu yazarlar tematik söyleşilere katılıp eserlerini ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşacak.

Elbette Macaristan ve edebiyat deyince de ‘Pal Sokağı Çocukları’nı anmadan geçmek olmaz. Budapeşteli yazar Ferenc Molnár’ın 1907’de yılında yayımlanan kitabı Türkiye’de de sevilen kitaplardan biri. Bu vesileyle Macar edebiyatının önemli bir odak noktası da çocuk kitaplarının tanıtımı olacak.

Sözün özü, bu yıl kitap fuarında Türkiye sinemasının 100’üncü yılını kutlarken Macaristan’ı da kültürü ve daha birçok yönünü keşfedeceğiz.