Türkiye’de edebiyat etkinlikleri konusunda birçok ilklere imza atan İTEF (İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali) 2009’dan bu yana 47 ülkeden 400’den fazla  yazarı ve 15 ülkeden 65 edebiyat profesyonelini Türk edebiyatı, Türkiye’deki kültür sahnesi ve ülkemiz edebiyatçıları ve yayıncılarıyla buluşturdu. Ferstival bu yıl, Şehir ve Sınırlar başlığıyla bir kere daha katılımcılarla buluşuyor. İlk günün etkinlikleri ise şöyle:

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI ETKİNLİKLERİ
18.00-19.00

“Konuşulamayan”ın Sınırındaki Edebiyat/Frontiers of Literature: The Story of the “Untold”
Hovhannes Tekgyozyan, Renata Salecl, Sema Kaygusuz
Moderatör/ Moderated by: Murat Şevki Çoban
“Seçme İkilemi” kitabıyla bireyin kendi olma sürecinde yaşadığı kaygıları gözler önüne seren Renata Salecl, Yerevan’daki şehir kültürünün değişimini ve bu değişimin bireylere yansımalarını anlatan “Kaçan Şehir” kitabının yazarı Hovhannes Tekgyozyan ve kitaplarında “hayatta kalmış olmanın getirdiği suçluluk duygusuna” ağıt yakan Sema Kaygusuz bir araya geliyor.

19:30-20:30
Gerçekliğin Sınırları: Tarihsel Kurgu Üzerine/The Lines of Reality: On Historical Fiction
Goce Smilevski, Liz Behmoaras, Rhea Galanaki
Moderatör / Moderated by: Ayşe Ünal Ersönmez

Özel bir anlatım biçimi yaratarak tarihsel kurguyu derinden etkileyen ve eserlerinde Yunanistan’ın güncel problemleri konusu işlenen, eserleri 15 dile çevrilen ödüllü yazar Rhea Galanaki, ünlü psikanalist Freud’un hayatına başka bir yaklaşım sunduğu ‘Freud’un Kız Kardeşi’ kitabıyla dikkat çeken 2010 Avrupa Ödülü’nün sahibi Goce Smilevski ve “Sen Bir Başka Gittin” kitabıyla büyük beğeni toplayan yazar Liz Behmoaras gerçek ile kurgunun sınırlarını tartışmak için bir araya geliyor.

21.00-22.00
Yakınlıklar: İnsan İlişkilerinin Köklerine Bakış/Intimacies
Constantine Göttfert, Uygar Şirin, Wystke Versteeg
Moderatör/ Moderated by: İdris Çakmak

Avusturya Edebiyatı’nın sevilen ismi Constantin Göttfert, çok okunan “Karışık Kaset” kitabının yazarı Uygar Şirin ve Hollanda Edebiyatı’nın ödüllü yazarı, “Boy” kitabıyla Türkiye’de de ilgi gören Wytske Versteeg bir araya geliyor.

KARGART ETKİNLİKLERİ
19.30-20.30
Fabisad: Şehir Fantazyası: Şehrin Fantastik Sınırları/ Urban Fantasy: Fantastic Frontiers of the City
Doğu Yücel, Galip Dursun, Funda Özlem Şeran
Moderatör/Moderated by: Yankı Enki

“Güneş Hırsızları” kitabıyla dikkat çeken Doğu Yücel “Anadolu Korku Öyküleri” isimli öykü seçkisinde yer almış Galip Dursun, “Ecel” isimli son romanında bir şehir fantazyası örneğini okuyucusuyla paylaşan Funda Özlem Şeran bir araya geliyor.

21.00-22.00
Miyazaki: Mit ve Modern Arasında/ Between Myth and Modern
Merve Çay
Moderatör/ Moderated by: Fatma Cihan Akkartal

Hayao Miyazaki, 52 yıllık üretken kariyeri boyunca Japonya’nın görsel kültürünü, çizgilerle konuşmanın yeni yöntemlerini icat ederek dönüştürdü. Usta manga ve anime sanatçısı Miyazaki’nin kısa filmleri, emekli olduğu bu yıl, İTEF kapsamında sanatçıya bir saygı duruşu olarak izleyicilerle buluşuyor. Film gösteriminin ardından, Fabisad üyesi Merve Çay bizi Miyazaki filmlerinin izinde bir sohbete davet ediyor.

http://itef.kalemkultur.com