Aslı Tunç

24 Ağustos 1977 Indianapolis doğumlu yazar, ilk kitabı Alaska’nın Peşinde ile yazarlık kariyerine hızlı bir giriş yapmış ve ardından pek çok sevilen romana imza atmıştır. En ses getiren ve sevilen hikâyelerinden Aynı Yıldızın Altında, 2012 yılında yayınlanmış ve 2014’te beyaz perdeye uyarlanmıştır. Böylece kitap uzun süre en çok satanlar listesindeki yerini korumuş, pek çok ülkede geniş bir okur ve izleyici kitlesi ile buluşma şansı yakalamıştır.

John Green, Michael L. Printz Ödülü, Michael L. Printz Onur Ödülü ile Edgar Ödülü kazanmış, iki kez L.A Times Kitap Ödülü finalisti olmuştur. Erkek kardeşi Hank ile birlikte tüm dünyada üç yüz milyondan fazla izlenmiş bir video serisi olan Vlogbrothers’ın da yaratıcısıdır.

Roman çalışmalarına ek olarak eğitici videolar hazırlayan ve blog yazılarına devam eden Green, 2014 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterilmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan yazar, hâlen ailesiyle birlikte Indianapolis’te yaşamaktadır.

Yazarın kitapları yayınlanma tarihine göre aşağıdaki gibidir:

Alaska’nın Peşinde (Looking for Alaska)- 2005
İlk Aşk (An Abundance of Katherines) – 2006
Aşk Baharı Beklemez (Let It Snow) – 2008
Kağıttan Kentler (Paper Towns) – 2008
Will Grayson – 2010
Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)- 2012

Arka Kapak dergisi 16. sayı