Haruki Murakami’nin The Strange Library kitabı, Tuhaf Kütüphane ismiyle Doğan Kitap raflarında yerini alıyor. “Büyükler için yazılmış masalsı bir öykü” olarak tanımlanan kitap, Kat Menschick tarafından çizilen illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş.

Ufak bir çocuğun kitap ödünç almak için bir kütüphaneye girmesiyle olaylar gelişmeye başlıyor. Bu tuhaf kütüphanenin korkunç görevlisi kapıları kilitleyerek belli görevleri yerine getirmediği takdirde çocuğu, beynini yemekle tehdit ediyor. Ufak çocuğun bu tuhaf kütüphaneden kurtulmak için ne deniliyorsa yapması gerekiyor. Bir de kütüphanede elleriyle konuşan küçük bir kızla karşılaşınca işler daha da gizemli bir boyut kazanıyor. Hikayeye Murakami okurlarının daha önce tanışmış olduğu bir karakter de eşlik ediyor; Yaban Koyununun İzinde kitabından Koyun Adam. Kütüphanede hapsedilen bu üç kahramanın kurtulup kurtulamayacağını kitabı okuyarak göreceğiz.

Murakami’nin gizemli dünyasında ek olarak tanıdık olduğumuz motifler yer alıyor. Vergi tahsildarlarının sokak sokak gezerek vergi topladığı bir Osmanlı Dönemi İstanbul’undan da manzaralar göreceğimiz bu kitapta masalsı bir dünyanın izlerini görebiliyoruz.

0000000726513-1

Tuhaf Kütüphane
Haruki Murakami
Doğan Kitap