Türk edebiyatının değerli yazarı Orhan Kemal’i 100. yaşında anmak ve eserlerini yeniden değerlendirmek için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Everest Yayınları ortaklaşa bir sempozyum düzenliyor.

30-31 Ekim 2014 tarihinde MSGSÜ’nün Fındıklı yerleşkesindeki Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek sempozyuma akademisyenler, eleştirmenler, yazarlar ve Orhan Kemal’i yakından tanımış olan dostları katılacak.

İki gün sürecek sempozyumda çeşitli oturumlar ve panellerle Orhan Kemal’in romanları, öyküleri, düşünceleri güncel yorumlarla incelenecek. Sempozyumda ayrıca yazarın eserlerinden sinema ve televizyon için yapılan uyarlamalardan kısa bölümler de gösterilecek.

Sempozyuma katılacak isimler şunlar:Abdullah Uçman, Agâh Özgüç, Ahmet Ümit, Alper Akçam, Arif Keskiner, Ayşe Sarısayın, Baki Asiltürk, Çimen Günay-Erkol, Doğan Hızlan, Emel Kefeli, Etem Çalışkan, Fatih Altuğ, Funda Masdar Kara, Gülsen Tuncer, Handan İnci, Haydar Ergülen, Hivren Demir Atay, Hülya Bulut, Işık Öğütçü, İlyaz Bingül, İnci Aral, Mazlum Vesek, Mehmet Fatih Uslu, Mehmet Narlı, Mehmet Nuri Gültekin, Nebil Özgentürk, Nursel Duruel, Nurullah Ulutaş, Rahim Tarım, Selim İleri, Sema Uğurcan, Sibel Kır, Zeynep Uysal.

Sempozyum programına msg.edu.tr adresinden ulaşılabilir.