Esra Nur Akbulak

1

Tılsım: İstanbul
Hakan Aytaç,
N. Oğuz Toklu
Aya Kitap

Hz. Süleyman’ın eşi tarafından İstanbul’un yedi tepesine gizlenmiş, zarar gördükleri takdirde büyük felaketlerin müsebbibi olacak tılsımlarla dolu bir serüven rotası… Rüyaların ve şifrelerin peşine düşecek okuru İstanbul’un sokaklarında, büyülü gerçekçiliğin sınırlarında adım adım gezdirecek bir roman.

2

Sonsuz Dikkat Dağınıklığı
Dominic Petmann
Çev. Yunus Çetin
Sel Yayıncılık

İnternet ve sosyal medya aracılığıyla yaratılan yeni dünyanın bireysel irade karşısında kazandığı zaferi mesele edinen Petmann, yeni toplumsal örgütlenme biçimlerini ve kamusal ağ ilişkilerini de bireyin yeni pozisyonu üzerinden mercek altına alıyor.

3

Akıntıya Karşı
Isaiah Berlin
Çev. Emre Erbatur
Profil Kitap

Yirminci yüzyılın önemli düşünürlerinden Isaiah Berlin, döneminde akıntıya mukavemet gösterebilmiş ve kendi fikriyle var olabilmiş düşünürlerin özgün ve muhalif seslerini Akıntıya Karşı kitabında bir araya getiriyor.

4

Seyir Hali
İzel Rozental
Kırmızı Kedi Yayınevi

“Bir mizahçıyla dünyayı gezmek” mottosuyla çıkan Seyir Hali kitabı, İzel Rozental’in mizahıyla okurlarına refakat ettiği bir anı ve gezi kitabı. Baktığı şeyleri görme biçimleriyle okur dimağında yer edinecek yazar, çizimleriyle de kendi görme hallerine yine okurlarını ortak etmekte.

5

Platon’un Kamerası
Paul M. Churchland
Çev. Murat Can Mutlu
Alfa Yayıncılık

Evreni algılamak için Platon’un söz ettiği gibi önceden sahip olunması gereken soyut kategoriler üzerine bir tartışma yürütüyor Churcland. Bu soyut kategorilerin var olabilmesi için gerekli çerçevelerin ne şekilde inşa olunduğunu kavramaya çalışan düşünür, Platon’un Kamerası’nı yeni bir tartışmaya doğru çeviriyor.

6

Ortadoğu’nun Son Yüzyılı (1901-2017)
Yusuf Yazar
Büyüyen Ay Yayınları

“Tek kutuplu dünya”, “Tarihin sonu”, “Büyük Ortadoğu Projesi” ve “Medeniyetler İttifakı” söylemlerinin ardında yatan Ortadoğu tartışmalarını Yusuf Yazar kendi okuması ve öngördüğü projeksiyon ile masaya yatırıyor ve “her hesabın şaştığı yer” diye ifade ettiği bir Ortadoğu panoraması çıkarıyor.

7

Niçin Büyüyelim
Susan Neiman
Çev. Nagehan Tokdoğan
İletişim Yayınları

Gerçek yetişkinliğin her türlü kısıtlayıcı ve tecrübeye ket vurucu hükümranlıktan azade olabilmekle mümkün olabileceğini ifade eden Neiman, özgürlüğü ve sorumluluğu tecrübe edebilecek bir reşitliği umut ediyor bu kitabında.

8

Merak Çağı
Richard Holmes
Çev. Mehmet Doğan
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

Bilimin nesnel olması gerekliliği fikrini reddeden Holmes, öznel romantizm ve bilimsel nesnelliğin “merak” kavramıyla bir uzlaşı sağlayabileceği iddiasıyla yola koyuluyor ve bilimin devamlılığı için üç şarttan söz ediyor: Kişisel merak duygusu, umudun gücü, dünyanın geleceğine dair canlı ama sorgulayan bir inanç.

9

Aşiq û Maşûq: Ermenice Kaynaklardan Kürt Ermeni Aşk Masalları
Der. Sarkis Saropyan
Aras Yayıncılık

Saropyan’ın bambaşka coğrafyalarda; Anadolu’da, Mezopotamya’da ve Dersim’de yaşayan Ermeni ve Kürt halklarının hayatlarını masallarıyla bir araya getirdiği kitaba Zeynep Özatalay da çizgileriyle hayat veriyor. Bir kültürün potasında eriyen ölümsüz ve imkânsız aşklar bu derlemeyle beraber okurlarıyla buluşuyor.

10

Kahraman Stephen
James Joyce
Çev. Merve Tokmakçıoğlu
Aylak Adam Yayınları

James Joyce’un yirmi farklı yayıncı tarafından “müstehcen” olduğu gerekçesiyle reddedilen ve Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi kitabının ilk taslağı olan Kahraman Stephen, Aylak Adam Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrildi. Joyce’un özyaşam öyküsü sayılan kitabın çevrilmesi, edebî birikim için de eşsiz bir değer

11

Eşeğin Gölgesi
Haldun Taner
Yapı Kredi Yayınları

İlk kez 1965 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen Eşeğin Gölgesi, Abdalya adlı hayalî bir ülkede yaşanan ilişkileri bürokratik, politik veçheleriyle taşladığı gerekçesiyle uzun süre yasaklanan bir oyundur. Politik tiyatronun ender örneklerinden biri olan Eşeğin Gölgesi, YKY vasıtasıyla okurlarıyla yeniden buluşuyor.

Bu yazı Arka Kapak dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.