Hazırlayan: Esra Nur Akbulak

Özgürlüğün İcadı ve Aklın Amblemleri
Jean Starobinski
Çev. Haldun Bayrı
Metis Yayınları

18. yüzyılın zihinsel ve fiziksel dünyalarını buluşturup bir aradalığın izinde özgürlüğün ve aklın kâşifliğini yapıyor yazar Starobinski. Hayat ve sanat, akıl ve hayal bir zıtlığı temsil etmekten öte bir diğerinin gölgede kalmış veçhelerini aydınlatarak bir tamlık ilişkisinde var oluyor.

YerKuşAğı
Deniz Gezgin
Sel Yayıncılık

Kültürün ezici dünyasından doğanın kucaklayıcılığına kaçan Deniz Gezgin, mitlerin kökenine, doğanın özüne adım adım yaklaştıran bir diğer kitabı YerKuşAğı ile okurlarıyla buluşuyor.

 

Kadının Farklı Sesi: Psikolojik Kuram ve Kadının Gelişimi
Carol Gilligan
Pinhan Yayıncılık

Kadın adına konuşmayı kadına bırakmayan toplumsal kuramlara, kurumlara yönelik sistematik ve yapıcı eleştiri, psikolojinin bilimsel metotlarıyla geliştiriliyor ve siyasi program geliştirmeye yönelik kapsamlı ve nitelikli bir çalışma ortaya konuyor.

İşkencecinin Yamağı
John Biguenet
Çev. Ümit Şenesen
Aylak Adam Yayınları

Amerikan öykü seçkileriyle adından sıklıkla söz ettiren John Biguenet, mekân-zaman ve insan üçgenine ilişkin yarattığı özgün prototiple okurlarının karşısına çıkıyor. Çoksesli ve derinlikli anlatısı kurduğu dünyayı ve ilişkileri azaltmadan okura sunuyor.

 

Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje(1281-1913)
Trandafir G. Djuvara
Çev. Pulat Tacar
İş Bankası Yayınları

Araştırmacı yazar Trandafir G. Djuvara, 13. yüzyıldan itibaren Avrupa’nın Doğu’ya yönelik ilgisini odağına aldığı kitabında Doğu’nun paylaşımına yönelik projeleri birçok ülkeden unutulmuş arşivleri tarayarak bir araya getiriyor.

Kırık Şeyler Ansiklopedisi
Akın Çokuğurluel
Everest Yayınları

Her şeyin bir metin olduğu fikriyle hareket eden yazar, nesneler dünyasını da birer metin olarak ele alıyor ve onların imlediği dünyayı kurmaca bir evrene dönüştürüyor. Nesneler karakterlere dönüşüyor, fiziksel ömürleri ise bambaşka hikâyeler anlatıyor.

 

Dört Gelecek
Peter Frase
Çev. Akın Emre Pilgir
Koç Üniversitesi Yayınları

Birbirine alternatif üretiyor görünmesine rağmen bir diğerinden ayırmanın imkânsızlaştığı sistemlerin alt edilemediği dünyada, bugünden geleceğe bir projeksiyon sunuyor Peter Frase. Nihai noktada zıtlığı kendinden mülhem bu dünyada kapitalizm mutlak ve kaçınılmaz bir kader olarak varlığını sürdürüyor.

Parçalar
Kolektif
Dedalus Kitap

Ferit Edgü’nün kimi öykülerinin yeniden yazıldığı kimi öykü fikirlerinin de dokuz farklı yazar tarafından birer öyküye dönüştüğü, seslerin birbiriyle buluştuğu, yer yer birbirine karıştığı Parçalar, Dedalus Kitap’tan çıktı.

 

Türklerin Psikolojisi
Erol Göka
Kapı Yayınları

Tarihsel psikoloji alanında önemli bir çalışma yürüten Erol Göka, insan zihninin orijinleri üzerine Türkleri merkeze alarak bir çalışma yürütüyor. Gelenek ve değerler sisteminin bir milletin psikolojisi üzerinden okumasını yapan yazar, “milli” ve “yerli”nin inşasını da bu perspektiften ele alıyor.

Hayatı Savunma Biçimleri
Adalet Ağaoğlu
Everest Yayınları

Topluma dair derinlikli ve eleştirel izlenimlerini edebî üretimi için bir hazineye dönüştüren Ağaoğlu, herkes tarafından görülen, dile getirilmeyen, biri dillendirdiğinde ise hemen aşinâlık kurulan o tanıdık dünyayı ince ince işliyor.

 

Orada Bir Yerde
Engin Türkgeldi
Can Yayınları

Fantazmagorik bir plato, hurafelerle örülü bir dünya, mitlerle dolup taşan bir sahne… Garipsenen, kutsanan, acınan, tapınılan her ne varsa bir hikâyede buluşuyor; cüce krala, peygamber köleye kendi hikâyesini anlatıyor.