Muhsin Topyıldız

İnterneti sıkı takip eden müzikseverlerin uzun zamandır beklediği bir albümdü Esin İris‘in ilk albümü. Müzik dünyasına albümüyle ancak girmişse de bir an evvel albüm hazırlaması için üzerinde baskı oluşturan ciddi bir kemik kitlesi vardı uzun zamandır. Baskılar sonuç verdi ve Esin İris’in ilk albümü ‘Yine Mavi‘ Sony Music etiketiyle Eylül ayında piyasaya çıktı.

Gökçe’nin ‘Tuttu Fırlattı‘ ve ‘Ne Yapardım Bilmem‘ gibi hit şarkılarının altında imzası olan Esin albümü ‘Yine Mavi’nin öncesinde single çalışması ‘Bu Gece’ ile yaz boyu ne dinleyeceğimizi bize göstermişti. Keza yaz boyu ‘Bu gece benimle kalmaz mısın’ diyen tatlı sesini duyduk. ‘Yine Mavi’ çıktıktan sonra fark ettik ki ‘Bu Gece’ albümün içerisinde sadece işlevsel bir parça. Zira albüm kitap gibi… İnsan ilişkileri, hayat ve tabii ki aşk üzerine bir sürecin içerisine sokuyor dinleyeni.

‘Yine Mavi’nin ilk şarkısı ‘Özledim’in akustik versiyonunu aslında Esin’in katıldığı bir canlı yayında dinleme fırsatı bulmuştu takipçileri. Tabii ki şarkı sosyal medyada bir anda en çok izlenen videolardan biri haline gelmişti. Her ne kadar bir aşk şarkısı gibi dursa da Esin bu şarkıyı abisiyle küs geçirdiği üç günün üzerine yazmış. Şarkının sonunda Hasan Gözetlik’in müthiş klarneti kısa olmasına rağmen dinleyeni irkiltiyor. Albüm boyunca düzenlemelerine hayran kalacağımız Samuray Gökçe ilk golünü ilk şarkıda atıyor.

Gündelik hayatın zorluğu içerisinde hepimiz zaman zaman bunalıyoruz. Esin’in bunaldığı bir zamanda ortaya çıkan ‘Neyse Ne’ şarkısı mecburiyetlere pozitif taraftan yaklaşmayı salık verir gibi. MFÖ’nün ‘Mecburen’ini hatırlatır gibi… Koray Candemir’in eşlik ettiği ‘Senin Şarkın’ ise bir sevgiliyi ayrıldıktan sonra tanımayı açıklıyor dinleyene. Şarkıda ‘Hep akşam ölmüşüz, sabahtan doğamıyorum’ gibi keskin sözler var. Otomatik olarak bir ilişkiden sonra sıcağı sıcağına dinlenmemesi gereken şarkılardan oluşan kara listeye giriyor.

‘Senin Şarkın’ın üzerine ‘Kadeh’ ile ilişki sonrası Esin ‘Keşke hiç aşık olmasaydım’ dedirtiyor albümde oluşturduğu karaktere. Şarkının isminden de anlaşılacağı gibi albüm sonrası kafa dağıtmaya çalışıyoruz. Fakat bilirsiniz böyle konularda işler pek yolunda gitmez. Kafamızı boşaltmaya çalıştığımız dönemde daha derin bir boşluğa düşeriz hepimiz. ‘Kışların’ tüm albümün belki de en dibe düşülen noktası. Bir anlamda sevdiğin her şeyden vazgeçmenin şarkısı. Bu dibe düşüşün ardından ‘Kötü Kötü Şeyler’ ile tekrar feraha çıkıyor, ‘Gam ve Figan’ ile hayatı sorguluyoruz en sakin halimizle. ‘Gam ve Figan’ albümün lirikal olarak en kuvvetli şarkılarından birisi. Bir deli, bir kuyu ve bir de taşın öyküsü…

Albümün son iki şarkısı ‘Hayalleri Öldürdüm’ ve ‘Olduğu Gibi’ albümün kapanış şarkıları. ‘Hayalleri Öldürdüm’ Esin’in yıllar evvel yazdığı ve demlenmeye bıraktığı şarkılardan biri. Bir ilişkinin ardından bu şarkıyı dinleyen kendini hesaba çekiyor. Bir umut ışığı bulunursa ne âlâ… ‘Olduğu Gibi’ ise adı gibi… Yaşadığı her şeyi kabullenip hayata devam etmeye karar veriyor Esin. Zira her karanlığın ardı ‘Yine Mavi’.

‘Yine Mavi’ temponun düşüp yükseldiği, duygudan duyguya koşulacak bir albüm. Dinleyene umut mu verir, depresyona mı sokar bilinmez lakin garanti edebileceği tek şey çok keyifli geçecek 36 dakika. Denemeye değer…

Bu ürüne babil.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Yine Mavi – Esin İris
Sony Music, 2014