Evrensel Basım Yayın’ın ortaklığıyla Türkiye’de çocuk yayıncılığına önemli katkılarda bulunacak bir okul açılıyor. “Illustrative Today” adlı okulda üçer aylık periyotlarla illüstrasyon eğitimi verilecek. Dünya çapında tanınmış illüstratörlerin çalışmalarının sergileneceği okul, her eğitim döneminde tanınmış illüstratörlerin workshop’larına da ev sahipliği yapacak.

Güncel illüstrasyon sanatının tanıtımı, eğitimi, geliştirilmesi ve çocuk yayıncılığı alanında hak ettiği yeri alması açısından önemli bir adım olan “Illustrative Today” okulu, Türkiye’deki çocuk kitapları illüstrasyonu algısında çığır açmayı hedefliyor.

İlk dönemi 23 Şubat 2015’te başlayacak olan Sanat ve kültür organizasyonu “Illustrative Today”in sınırlı sayıda kontenjanı için kayıtlar başlamıştır. Kontenjan seçimi için yapılacak ön görüşme 20 Şubat’a kadar tamamlanmış olacaktır.

İllüstrasyon okulunda dersler, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından “Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı” ödülü verilen ve 23. Uluslararası İllüstrasyon Sergisi Bienali’ne (Portekiz) seçilen İranlı sanatçı Saeed Ensafi tarafından verilecektir. 2002’de Tahran’da çağdaş yaratıcı-kurgu illüstrasyon eğitimi veren Saeed Ensafi, yaklaşık on yıldır İran’da sektörün yaratıcı ve sanatsal niteliğinin yaygınlaşması ve gelişmesinde etkin rol oynamıştır. Onlarca bireysel ve kolektif sergiye katılan, prestijli bienallere seçilen, atölye çalışmaları düzenleyen, birçok uluslararası serginin küratörlüğünü ve seçici jüriliğini yapan Ensafi, hem eserlerinde hem de eğitimlerinde şunun altını çizer: “İllüstrasyon, çağdaş eğitimli bir illüstratörün metne yaratıcı ve bağımsız bakışının bir sonucudur. İnteraktif kitapların yaratımı bu türden bir etkileşimin sonucu olacaktır.”

Açılacak okulda ayrıca, pek çok sanatçı da dönem içinde öğrencilerle buluşacak, workshop’lar düzenleyecektir.

Çağdaş illüstrasyon “teknik”, “drawing” ve “tanıtım” dersleri, 12 hafta boyunca haftada 3 ders olmak üzere, toplam 36 ders 72 saat olarak sürdürülecektir. İllüstrasyon okuluna ve derslere ilişkin www.illustrativetoday.com adresinden ya da instagram (www.instagram.com/illustraativetoday), facebook (www.facebook.com/illustrativetoday) ve twitter (www.twitter.com/illustoday) sayfalarından ayrıntılı bilgi alınabilir. Ayrıca (212) 255 25 46 no’lu telefonu arayarak ya da derslerin yapılacağı Kamerhatun Mahallesi, Alhatun Sokak, No:25 Tarlabaşı Bulvarı Beyoğlu adresinden bilgi alınabilir.

“Illustrative Today” sanat ve kültür organizasyonu, 17 Şubat 2015 Salı günü küratörlüğünü Sahar Bardaie’nin yaptığı dünyadan çağdaş illüstrasyonların yer alacağı sergi ile açılacaktır.