Emre Akaltın

Romalı düşünür ve oyun yazarı Seneca’nın kitabı Ahlak Mektupları geçtiğimiz şubat ayında Jaguar Kitap tarafından basıldı. Seneca’nın Ahlak Mektupları edebiyattan felsefeye ve hatta toptan Avrupa düşüncesine bir zemin hazırlaması anlamında büyük önem taşıyor. Kitap iki bin yıllık bir tarihe ışık tutan bir sesleniş olarak okunabilir. İngiltere’den Shakespeare, Francis Bacon, Christopher Marlowe gibi edebiyat devleri Seneca’nın bu eserinden etkilendi. Aforoz edildiğinde kitaplığından uzaklaştırılan Spinoza’nın yanına aldığı kitap buydu. Montaigne de bu kitaptan çok etkilendi ve Erasmus bu mektupları gururla yayımladı. Marx için ise bu kitap Latin ve Yunan uygarlığına giriş kapısı oldu. Yüzyıllar boyunca insanı ilgilendiren pek çok konuyla ilgili bu kitaba başvuruldu. Seneca’nın ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığı ve bugün klasik edebiyatın başyapıtı sayılan Ahlak Mektupları şimdi tekrar Türkçede.


Ahlak Mektupları
Lucius Annaeus Seneca
Çevirmen: Türkan Uzel
Jaguar Kitap

Geçtiğimiz şubat ayında yayımlanan bu ilginç kitap, yeryüzünü büyük bir felaketin eşiğine getirdiğini düşündüğümüz kapitalist sisteme bir alternatif öneriyor: Komünizm. Ama bunu yaparken deneyimlenmiş olan komünist sistemlere de belli bir uzaklıkta duruyor ve otoriter olmayan, emeğin ve çalışmanın yüceltilmediği, yeryüzüne ulusların değil dayanışmanın egemen olduğu bir komünist sistem öneriyor. Kitap, feodalizm, kapitalizm, sınıf mücadeleleri, farklı komünizm idealleri ve daha fazlası hakkında pek çok önemli bilgiyi başarılı bir dille okuyucuya aktarıyor.


Herkes İçin Komünizm
Herşeyin Sonunda Varacağı Yerin Kısa Bir Hikayesi
Bini Adamczak
Çevirmen: Pınar Erol
Versus Kitap Yayınları

Cemil Meriç, Türk yazar, çevirmen ve düşünürdür. Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış olan Cemil Meriç’in kızı Ümit Meriç tarafından yazılan bu biyografi, geçtiğimiz şubat ayında İnsan Yayınları’ndan basıldı. Bu kitapta, Cemil Meriç’in düşün dünyasından yaşam dünyasına doğru bir adım atıyoruz. Yazara kalırsa, Meriç, bazen müşfik bir baba, bazense münzevi bir aydın oluveriyor. Ömrünün otuz karanlık yılını ilmek ilmek eserlerine işleyen bu fikir adamının hayatına derinlikli ve samimi bir yolculuğa çıkarıyor kitap bizi. Cemil Meriç seven, onun işlerine gönül veren pek çok kişiyi kolaylıkla yakalayacak bu kitabı öneriyorum


Babam Cemil Meriç
Ümit Meriç
İnsan Yayınları

BuHasan Harmancı’nın öykülerini bir araya getiren ilk kitap. Geçtiğimiz şubat ayında ikinci baskısını Büyüyenay Yayınları’ndan yaptı. Bu öyküler, moderniteye maruz kalmış, unutuşa terk edilen değerleri arayan kırılgan insanları anlatıyor. Yer yer protest bir dille ve sükunetle insanı arayan öyküler bunlar. Toplumsal yozlaşmayı, sözde aydınların ardına sığındıkları entelektüel maskeleri, kültürü bir piyasa hâline getiren tutumları ironiyle duyuran öyküler. Kitabın hikâye evreni hepimizin kendimize göre bir şeyler bulabileceğimiz bir evren.


Uyanmak Üzere Olan Bir Adam
Hasan Harmancı
Büyüyen Ay Yayınları

Zombilere rastlamadan geçemediğimiz bir zamanda yaşıyoruz. Televizyon dizilerinden çizgi romanlara, romanlardan bilgisayar oyunlarına kadar pek çok yerde zombilerle karşılaşmak mümkün. İşte bu noktadan yola çıkan Birkbeck Üniversitesi İngiliz Dili ve İnsani Bilimler Bölümü’nde modern ve çağdaş edebiyat profesörü Roger Luckhurst’ün kitabı Zombiler, Kültürel Bir Tarih geçtiğimiz şubat ayında Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yayımlandı. Kitap, aristokrat vampirlerin ve mumyaların çürümekte olan yoksul akrabası, bir yaşayan ölü figürü olan zombilere dair derinlikli bir okuma sunuyor. Yazar, bu çok tanınan gotik kahramanın kendine özgü kültürel tarihini ve köleliğin zor ve dilsiz dünyasından kapitalist dünyanın kalbine, hatta küresel popüler kültürün şebekelerine ulaşırken yaptığı yolculuğu anlatıyor.


Zombiler
Kültürel Bir Tarih
Roger Luckhurst
Çevirmen: Begüm Kovulmaz
Koç Üniversitesi Yayın

Uruguaylı romancı ve öykü yazarı Juan Carlos Onetti’nin romanı Artık Fark Etmediğinde, geçtiğimiz ay Alakarga Yayınları’ndan basıldı. Romanda, karısı tarafından terk edilen ve hayatla çok da bağı kalmamış bir adamın gazetede gördüğü, “İhtirasları hiçbir sınır tanımayan ve seyahat etmeye hazır bir adam için iş teklifi” ilanıyla hayatının değişmesine tanık oluyoruz.


Artık Fark Etmediğinde
Juan Carlos Onetti
Çevirmen: Nurhayat Çalışkan
Alakarga Sanat Yayınları

Arka Kapak dergisi 31. sayı