Röportaj: Arka Kapak

Son dönemlerde Ötüken Yayınları’nda farklı kitap kapaklarıyla dikkat çeken Zafer Yılmaz ile konuştuk.

Kitap kapaklarını tasarlarken dikkat ettiğin detayları üç maddede özetler misin?

Sanırım kapak tasarımcılarının ortak noktası bembeyaz bir sayfa ile maceraya başlamak. Sadece ebatların değişikliği belki bu durumu biraz farklı yapabilir. Ziplenmiş duyguları, bilgileri, karakteri, tarihi anlatıyoruz bu ebatlarla. Bu durumda dikkat etmeniz gereken maddeler bir hayli çok olabiliyor. Üç madde ile sınırlandırmak gerekirse; ilk olarak kapağın dikkat çekici olması ve vitrinde yer alması gerektiğini hissettirmenin yanı sıra gerçekten içeride ne anlatılıyor, bunu da okuyucuya bir bakışta vermek. İkinci sırada araştırma sürecinde doğru görsellere başvurmayı ve onun kapak üzerine doğru yerleştirilmesini sayabilirim. Tabii ki kitabın muhteviyatına uygun, karakterini yansıtan bir font seçmeli. Bilhassa font seçiminin kitap kapaklarında çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Son olarak da klişe olacak ama “özgün olması” demek zorundayım. Her tasarımcı “Benim kapağım farklı olmalı,” der ve o yola öyle başlar.

Tasarımda iltimas gösterdiğin renkler ve yazı karakterleri var mı?

Özellikle bir renk ve yazı karakteri üzerinde durmadım. Daha önce de bahsettiğim gibi önemli olan kitabın kimliğini yansıtan rengi ve yazı karakterini bulmak. Belki farkında olmadan yöneldiğimiz renk ve yazı karakterleri olabilir.

Şimdiye kadar tasarladığın kitap kapakları arasında en sevdiğin tasarım hangi kitaba ait?

Yani bu konuda ben çok zorlanıyorum. Ve şimdiye kadar en sevdiğim kitap kapağı hangisi, bunu ben de bilmiyorum! Nedense hep “Daha iyi bir şey çıkmadı,” diyorum kendime. Fakat birkaç örnek vermek gerekirse; Bahaeddin Özkişi’nin Sokakta, Ziya Nur Aksun’un Darbe Kurbanı Abdülaziz Han, Ziya Gökalp serileri, Cengiz Aytmatov serileri, Misli Baydoğan’ın Hu Diyen Karga, Elçin’in Ak Deve kitapları diyebilirim.

En beğendiğin kitap kapağı hangisi?

Joyce Johnson’ın Missing Men kitabının kapağı çok akıllıca.

Keşke ben tasarlasaydım dediğin yerli ya da yabancı bir kitap var mı?

Little Red Riding Hood kitabının kapağını çok kıskandım. 

Arka Kapak dergisi 18. sayı