Tuğçe İnceoğlu

Çok ses getiren ve on binlerce okura ulaşan Masal Terapi kitabının yazarı kitabın yazarı Judith Malika Liberman; yani “bize masalı hatırlatan kadın.” Kendisi bir masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti.

1978’de Paris’te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyümüş. On dört yaşında masal anlatıcısı olmak için bir eğitime katılıyor ve o günden itibaren topluluklara masal anlatmaya başlıyor. Sorbonne Üniversitesi Dilbilimi Bölümü’nde yüksek lisans yapıp Pomona Üniversitesi’nde tiyatro, Paris Konservatuarı’nda profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi alıyor. Paris’te profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi aldıktan sonra pek çok uluslararası festivale katılan Liberman sahnede, kitapçılarda, okullarda, kütüphanelerde, parklarda ve galerilerde; yani her yerde ama her yerde masal anlatmaya devam ediyor.

Türkiye’de de on yıldır yetiştirdiği yeni nesil Anadolu masalcılarıyla masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman, İstanbul’da düzenli olarak her ay yeni bir temayla masal anlatma geceleri düzenliyor; dahası masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler de veriyor.

Çünkü o; masalların iç sesimizle ve birlikte yaşadığımız insanlarla bağlantı kurmamıza yardım ettiğine, dünyayı değiştirmek adına ilham verdiğine yürekten inanıyor. Ve en önemlisi de dinlediği masallar değişirse dünyanın da değişeceğine inanacak kadar nahif bir ruha sahip.

İnsanlık kadar kadim bir geleneği bu fazla “hızlı” ve “yalnız” dünyamıza tekrar sokmayı başarabilmiş bu tatlı insanı tanıdıktan ve kitaplarını okuduktan sonra şu soruyu sormamak imkânsız: “En son ne zaman masal dinlediniz?

Unutmayalım; hayatı bir şey okurken değil, anlatırken yaşıyoruz aslında.

Bu yazı Arka Kapak dergisinin 32.sayısında yayınlanmıştır.